Ciśnieniomierze

Szukaj na stronie

Poradniki i książki

Jak leczy się wzdęcia?

Uczucie ciężkości i nabrzmienie brzucha są znane każdemu. Niektórzy z nas kojarzą je jedynie ze świątecznym przejedzeniem, inni skarżą się na nie prawie codziennie. Wzdęcia są już niemalże chorobą cywilizacyjną, gdyż cierpi na nie coraz więcej osób. Dotykają one osób należących do różnych grup wiekowych bez względu na ich ogólny stan zdrowia.

Jeżeli problemy z nadmierną produkcją gazów trawiennych wynikają jedynie ze złej diety, nie ma powodów do niepokoju. W takiej sytuacji należy jedynie ograniczyć picie napojów gazowanych, ciemnego piwa, czerwonego wina czy też jedzenie kapusty, fasoli, produktów bogatych w błonnik i owoców takich jak jabłka. Tego typu wzdęcia mijają po kilku godzinach lub po wypiciu mięty. Można pozbyć się ich także dzięki lekom dostępnym bez recepty w każdej aptece. Jeśli jednak wzdęcia trwają przez dłuższy czas lub gdy towarzyszą im inne objawy np. wymioty, silne bóle brzucha, biegunka, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, by zasięgnąć jego porady.

Leczenie wzdęć pojawiających się z powodu złej diety polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych. Osoba skarżąca się na uczucie ciężkości po jedzeniu i na twardnienie brzucha powinna jeść powoli, spokojnie i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Ponadto musi ona zrezygnować z tzw. śmieciowej żywności, czyli np. fast foodów. Zabronione jest także nagłe zwiększanie ilości błonnika w diecie. Gdy wzdęcia pojawiają się po spożyciu produktów bogatych w laktozę, trzeba ograniczyć ich ilość w codziennych posiłkach. Na wzdęcia pomaga również okazjonalne przyjmowanie tabletek z węgla drzewnego i podobnych im preparatów, a także przestawienie się na dietę bogatą w gotowany ryż.

W przypadku uporczywych wzdęć warto sięgnąć po leki zawierające simetikon. Simetikon jest substancją obojętną dla organizmu, dlatego mogą go przyjmować nawet osoby starsze, schorowane, noworodki i kobiety ciężarne. Nie wchłania się on bowiem do krwiobiegu, a jedynie rozbija pęcherzyki gazów tworzące się w jelitach. Leków z simetikonem nie wolno jednak stosować przez dłuższy okres, gdyż może to doprowadzić do obniżenia się siły napięcia mięśni jelitowych. Gdy wzdęciom towarzyszą bóle brzucha, można także przyjmować leki rozkurczowe.

Niekiedy wzdęcia są spowodowane zaburzeniami w obrębie systemu trawiennego, np. zespołem jelita drażliwego. Wymagają one konsultacji lekarskiej, gdyż nie ustąpią one bez leczenia farmakologicznego. Lekarz powinien nie tylko zastosować kurację lekami, ale również zaproponować odnowę flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego i grubego oraz skorzystanie z diety bezglutenowej lub bez laktozowej.