Ciśnieniomierze

Szukaj na stronie

Poradniki i książki

Choroba refluksowa

Choroba refluksowa w poszczególnych stadiach potrafi w sposób skuteczny uprzykrzyć nam życie. Objawia się przede wszystkim bólem brzucha, kwaśnym odbijaniem, chorobami przełyku, a także wymiotami. Gdy więc przychodzi nam się z nią zmagać, ważne jest, aby skutecznie i przede wszystkim szybko poradzić sobie z głównymi następstwami.

Lekarze zazwyczaj opierają terapię na środkach farmakologicznych, które mają za zadanie zahamować produkcję kwasów solnych, a także usprawnić pracę kluczowych narządów układu pokarmowego. Poza lekami istnieje jednak sposób, który nie tylko w dużym stopniu wspomoże proces terapii, ale może spełnić rolę swoistego zabezpieczenia, dzięki czemu nie będziemy musieli zmagać się z tego typu chorobami w przyszłości. Tym sposobem jest zmiana trybu życia i odpowiednia dieta.

Choroba refluksowa polega na nawracaniu się treści żołądkowych do przełyku (w przypadku odmiany żołądkowo-przełykowej), bądź kwasów żółciowych oraz substancji pochodzących z dwunastnicy, które wracają do żołądka, wywołując jego uszkodzenie (odmiana żołądkowo-jelitowa). Niezależnie od typu dolegliwości, w głównej mierze jest ona zależna od tego, co jemy i w jaki sposób to robimy. Objawy refluksu takie jak np. zgaga mogą zostać więc skutecznie złagodzone poprzez zmianę diety i stylu życia.

Zdrowie przede wszystkim

Rozwojowi choroby w głównej mierze sprzyja nadmierna nadwaga. Prowadzi ona do zwiększenia ciśnienia w okolicach brzucha, co w efekcie prowadzi do zintensyfikowania objawów i znacząco utrudnia skuteczną terapię. Dlatego, jeżeli masa ciała przekracza określoną normę, powinno dążyć się do jej zmniejszenia. Niemniej w przypadku wystąpienia choroby refluksowej niewskazana jest wzmożona aktywność fizyczna zaraz po posiłku. Jeżeli więc chcemy zażyć trochę ruchu, powinniśmy robić to przed jedzeniem – wszelkie ćwiczenia nie mogą być również zbyt intensywne, gdyż niepotrzebnie nadwyrężymy mięśnie brzucha. Zalecane są więc spacery, bądź jazda na rowerze. Ruch na świeżym powietrzu może być też idealnym środkiem na przyszłość, dzięki któremu unikniemy tej choroby.

Niezmiernie istotne jest również to, aby w sposób diametralny ograniczyć przyjmowanie wszelkiego rodzaju używek. Szczególnie szkodliwe są papierosy, które zanieczyszczają przełyk. Lekarze zalecają więc stopniowe ograniczanie przyjmowania dymu nikotynowego, aż możliwe stanie się całkowite zaprzestanie palenia.

Uważaj na to, co jesz przy refluksie

Leczenie refluksu powinno jednak w głównej mierze oprzeć się na odpowiedniej diecie. Absolutnie zabrania się spożywania potraw tłustych oraz ciężkostrawnych. Ponadto chorzy powinni unikać między innymi czekolady, kawy, napojów gazowanych, pomidorów, cytryny, cebuli, czosnku, a także wszelkich ostrych i pikantnych przypraw (np. musztardy, chrzanu, ketchupu czy chilli).

Dieta powinna więc składać się z chudych i lekkostrawnych produktów. Zaleca się spożywanie wielu warzyw, gotowanego mięsa, ziołowych herbat, niskotłuszczowego mleka czy niegazowanej wody mineralnej, która bardzo dobrze oczyszcza przełyk. Lista produktów dozwolonych i tych, których należy unikać jest bardzo długa. Znaleźć można ją w internecie, ale lepiej uzgodnić z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób spożywamy wszelkie pokarmy. Nie możemy robić tego w pośpiechu – każdy kawałek jedzenia musi zostać dokładnie pogryziony, tak aby układ pokarmowy nie miał problemów z jego przetworzeniem. Zaleca się przyjmowanie małych dawek pożywienia, ale kilka razy dziennie. Najlepszym układem jest ułożenie 5-6 równomiernych posiłków w przeciągu dnia.

Zmiana trybu życia i diety może nam znacząco pomóc w przyspieszeniu procesu leczenia. W wielu przypadkach działa również jako środek zapobiegawczy, który pozwala uniknąć wielu chorób. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nasz styl bycia jest odpowiedni dla naszego zdrowia.